Articole

Loturile Nationale ale Romaniei - luni, 08 februarie 2010

Loturile Nationale ale Romaniei

Anul acesta, pentru prima oara dupa multi ani,  loturile nationale ale Romaniei si-au schimbat resedinta, desfasurandu-se la Bacau. Si pentru a face intalnirea de la Bacau si mai prospera pentru dansul sportiv romanesc, cluburile Authentic Bacau, Fantasy Dance Sibiu, Generatia 9 Bucuresti si Fan Dance Club Brasov au organizat in acelasi timp si Romanian Winter Training Camp. Acest seminar a stabilit un nou record pentru tara noastra pentru ca, pe langa antrenorii romani, in cele 4 sali din Bacau au predat nici mai mult nici mai putin de 7 antrenori starini. Este vorba de Genny Favero , Federico di Toro si  Catia Vanone (pentru care prezentarile sunt inutile, ei fiind prezenti constant atat in Romania, cat si in cadrul clubului nostru )  Karina Rubio, Markus Homm si Ksenia Kasper (finalisti ai International Championships , Blackpool si UK) si Carmen Vincelj (multipla campioana mondiala si castigatoare a tuturor competitiilor majore ale lumii).

 

Clubul nostru a fost reprezentat la Bacau de un numar mare de sportivi, trei perechi fiind chiar componente ale lotului national al Romaniei. Este vorba de perechea nou formata Mihai Gavrilescu si Cristina Danu si de Dinu Razvan-Dobrila Valentina si Marius Hiruta-Trasnea Andra. De asemenea la Winter National Training Camp au mai participat din clubul nostru atat la Standard cat si la Latino Robert Zsigmond - Andreea Pascu, Paul Costin - Stefania NeculoiuIulian Bratulescu  - Ioana Vrinceanu, Vlad Andresan - Andreea Ratiu.

Vlad Andresa si Andreea  Ratiu Vlad Andresa si Andreea  Ratiu

Incercand sa strangem cateva parereri ale sportivilor nostri despre acest cantonament am discutat cu Marius Hiruta,  ocupant al locului 4 la Campionatul National si Andreea Pascu, semifinalista la categoria 14-15 ani.

Marius, esti component al lotului national de 7 ani. Ce reprezinta pentru tine prezenta la acest lot si cat te ajuta el in dezvoltarea ta ca sportiv?


MARIUS: In primul rand acest lot ne-a oferit ocazia reintalnirii cu antrenoarea noastra din Italia, Catia Vanone, o reintalnire de care am profitat pentru a ne imbunatati calitatea dansului prin orele particulare si de grup  pe care le-am avut. Apoi, lotul national este si o sansa de a ne intalni si antrena impreuna cu concurentii si totodata prietenii nostri.

Stim ca plecati des in cantonamente peste hotare. Ce ne poti spune despre acest lot comparativ cu cele din strainatate?

MARIUS: Pentru noi, ca sportivi, cel mai important lucru intr-un cantonament este antrenorul, iar aici lotul national a fost la inaltimea celor din strainatate. In ceea ce priveste celelate conditii de antrenament(sala, cazare, mancare) nu am decat cuvinte de lauda, Bacaul reusind sa organizeze frumos acest lot.

Loturile nationale ale Romaniei se desfasoara de doua ori pe an. Cat de importante crezi ca sunt aceste seminarii pentru dezvoltarea dansului in Romania?

MARIUS: Dansul sportiv romanesc a avut o dezvoltare spectaculoasa in ultimii ani tocmai datorita acestor loturi nationale care au inceput sa se desfasoare cu antrenori straini. Catia chiar isi aduce aminte razand cum eram acum 8 ani cand a venit prima oara in Romania. Din punctul meu de vedere, prezenta constanta a Catiei si a lui Giordano Vanone in Romania au dus dansul sportiv national la un cu totul alt nivel. Desigur, vorbesc de categoria standard. Despre latino nu stiu ce sa va spun, ar fi mai bine sa-l intrebati pe colegul meu Razvan.

Este deja al treilea an in care sportivi antrenati si de tine participa la lotul national. Este greu sa fii si antrenor si sportiv in acelasi timp?

MARIUS: Intr-adevar, anul acesta este al treilea an in care perechea Cristian Hariga si Noemi Dragu participa la lotul national. Nu pot spune ca imi este forte greu sa fiu si antrenor si sportiv in cadrul lotului in primul rand pentru ca nu sunt eu singurul care ii antreneaza.  Atunci cand sunt la lot las toata responsabilitatea in seama antrenorului si coordonatorului nostru Mircea Gavrila. Eu incerc doar sa dau un exemplu atat lor, cat si tuturor celorlalti copii prin comportamentul meu.

Cum este sa te antrenezi langa perechile rivale? Te motiveaza sau este intimidant?

MARIUS: Cum am spus si mai devreme, rivalitatea dintre noi se termina cand iesim de pe ringul de dans. Suntem buni prieteni in rest, mai ales ca trei dintre perechile din lotul Romaniei se antreneaza in mod constant cu aceiasi antrenori straini ca si noi, Giordano si Catia si deci mergem mereu la aceleasi cantonamente si competitii.


Iata ce ne-a spus si Andreea:

Stiu ca pentru voi cantonamentele cu antrenori straini incep sa devina o obisnuinta. Totusi a fost diferit acest cantonament, departe de casa?

ANDREEA: Cantonamentul acesta a fost diferit de cele de acasa deoarece am fost cazati la internat, a trebuit sa ne deplasam de la o sala la alta si ne-a ramas mai putin timp de odihna.  Chiar daca a fost obositor, antrenamentele ne-au fost de folos, am invatat multe lucruri noi si ne-am simtit bine alaturi de colegii nostri, legand multe prietenii.

Robert Zsigmond si Andreea Pascu
Robert Zsigmond si Andreea Pascu
Robert Zsigmond si Andreea Pascu

V-ati antrenat pentru prima oara alaturi de lotul Romaniei. V-a motivat acest lucru pentru a obtine o pozitie in finala de la campionat?

ANDREEA: Da, a fost pentru prima oara cand ne-am antrenat alaturi de lotul Romaniei. Bineinteles ca acest lucru ne-a motivat si ne-a ambitionat sa dam tot ce este mai bun din noi, sa muncim cat mai mult pentru a obtine un loc in finala                                                                                                    

Ce parere ai despre antrenorii Winter Training Campului, atat romani, cat si straini?

Cu antrenorii romani nu am facut decat finale, care mi s-au parut mai lejere fata de cele pe care le facem acasa. Despre antrenorii straini pot spune ca mi-au placut foarte mult iar stilul lor de predare ii fac printre cei mai buni antrenori cu care am lucrat.
                                                                                                    
Cu ce ganduri ati venit de la Bacau? Ce program de pregatire aveti pentru urmatoarea perioada?

De la Bacau am venit cu gandul de a fixa cunostiintele pe care le-am primit in cantonament si de a  ne antrena foarte mult. Programul de pregatire va fi foarte incarcat. Noi vrem sa ne antrenam zilnic deoarece stim ca doar prin munca poti ajunge in varf.                                                                                                  

 

« Inapoi

created by Antiq Design | www.antiq.ro