Noutati

Campionatul National si Cupa Hermannstadt - 7 semifinalisti, 6 finalisti, 3 medalii de bronz - joi, 15 martie 2012

Campionatul National si Cupa Hermannstadt - 7 semifinalisti,  6 finalisti, 3 medalii de bronz


Sibiu, capitala europeana a culturii anii trecuti, a devenit pentru 2 zile capitala dansului sportiv romanesc. Pe 3 si 4 martie, cei mai buni sportivi ai tuturor cluburilor din intreaga tara au venit pentru a-si etala cunostintele si talentul, in cadrul Campionatului National de Dans Sportiv. Emotii mari atat pentru sportivi cat si pentru organizatori, Clubul de Dans Sportiv Fan Dance Club Brasov care a facut un real tur de forta organizand in acelasi timp cu Campionatului National si Cupa Hermannstadt Sibiu.

Iepure_Marius_Kessler_Christine, Academia de Dans Brasov   Andreea Pascu - Robert Zsigmond, Academia de Dans Brasov Ioana Vrinceanu - Vlad Ilea, Academia de Dans Brasov

Dupa inca un an de munca Academia de Dans aduce cu mandrie acasa  2 medalii de bronz Iepure Marius-Christine Kessler / Amatori latino americane si  Razvan Vlad Ilea - Ioana Vranceanu / Juniori II Standard si o pereche de finalisti Robert Zsigmond-Andreea Pascu / Tineret Standard impreuna cu alte rezulate deosebite ale perechilor noastre.

Sa vedem cum a fost.......

Am avut reprezentanti la aproape toate categoriile de varsta, pe fiecare sectiune in parte. Primele emotii au venit sambata, dupa pranz, odata cu inceputul calificarilor pentru categoria de varsta 14-15 ani, sectiunea standard unde am fost reprezentanti de perechile Razvan Vlad Ilea, Crystal Top Dance Cluj-Napoca – Ioana Vranceanu, Dominick Valusescu-Raluca Popa si Sebastian Mititelu-Diana Serb si 16-18 sectiunea latino unde a evoluat perechea Mircea Oanes-Ana Maria Mititelu.

Mircea Oanes- Oana Mitittelu, Academia de dans Brasov Sebastian Mititelu - Diana Serb, Academia de Dans
Mircea Oanes- Oana Mitittelu, Academia de dans Brasov Sebastian Mititelu - Diana Serb, Academia de Dans Brasov
Raluca POPA - Dominik VALUSESCU, Academia de Dans Brasov Raluca POPA - Dominik VALUSESCU, Academia de Dans Brasov Raluca POPA - Dominik VALUSESCU, Academia de Dans Brasov Raluca Popa - Nicky Valusescu, Academia de Dans Brasov 

Emotiile pentru sportivii nostri au continuat si in programul de calificari de dupa amiaza unde perechile Csaba Toth-Valentina Dobrila, Valentina Dance Braila si David Bartus Crystal Top Dance Cluj-Napoca-Andreea Ratiu ne-au reprezentat la categoria de varsta 19-35 ani, sectiunea standard.
Nu se poate spune ca, odata cu acordurile marsului Paradei Dansatorilor calificati in fazele finale ale competitiei, care au dat startul programului de seara, ne-a fost mai usor. Cu totii am stat cu sufletul la gura - dar acest fapt nu ne-a impiedicat deloc sa-i incurajam in timpul semifinalei de la 14-15 ani standard in care au evoluat Sebi si Diana si ne-am bucurat pentru bine-meritatatul loc 8 obtinut,  dar mai ales in timpul finalei unde Vlad si Ioana au facut un show de zile mari, care a demonstrat valoarea perechii prin excelentul loc 3.

Vlad   - Ioana Vrinceanu, Academia de Dans Vlad Ilea  - Ioana Vrinceanu, Academia de Dans Vlad Ilea  - Ioana Vrinceanu, Academia de Dans Vlad Ilea  - Ioana Vrinceanu, Academia de Dans

Seara a oferit unei sali pline finale incendiare de standard 14-15, latino 16-18 ani si 19-35 ani standard care au demonstrat, o data in plus, nivelul calitativ foarte inalt pe care sportivii romani l-au prezentat in cadrul acestei competitii. Fara indoiala, spectacolul oferit de seniori pe latino a facut deliciul publicului.
Prima zi s-a incheiat, cu o prima finala -podium, locul 3 pentru Vlad si Ioana- si o semifinala obtinuta la standard 14-15 - Sebi si Diana, locul 8. Bravo copii.
Cu totii ne-am intrebat ce va fi duminica.  Nu ne-a luat mult am si aflat. De data aceasta la pranz au concurat la 14-15 latino perechile Dominick Valusescu-Raluca Popa si Sebastian Mititelu-Diana Serb, iar la 16-18 standard am fost reprezentanti de perechile Robert Zsigmond-Andreea Pascu, Iulian Bratulescu-Andreea Emilia Matei si Mircea Oanes-Ana Maria Mititelu. Desigur am avut perechi care au concurat si la 19-35 latino: Iepure Marius-Christine Kessler si Csaba Toth- Valentina Dobrila, Valentina Dance Braila

Andreea Pascu - Robert Zsigmond, Academia de Dans Brasov Andreea Pascu - Robert Zsigmond, Academia de Dans Brasov
Andreea Pascu - Robert Zsigmond, Academia de Dans Brasov  

Ziua de duminica si-a luat partea ei de emotii puternice, pentru ca de data aceasta au fost mai multe perechi calificate in fazele finale ale competitiei. Ne-am bucurat si am suferit cu Csabi si Vali cand au interpretat atat de expresiv Rumba, am fost alaturi de ei si i-am incurajat pe Iulian si Ada in semifinale, dar fara indoiala cea mai asteptata evolutie a fost ce a perechii Robert-Andreea pentru ca Robert suferise o accidentare la glezna stanga. Da Sorin, iti multumim pentru ca ai fost alaturi de toti sportivii nostri si cu metodele tale i-ai sprijinit pe toata durata pregatirii dar si a concursului. Asa a fost cu Robert, chiar la fata locului! Nu numai ca si-a invins durerea de la picior dar a si concurat in seminfinala! Calificarea lui Robert in finala a fost de-a dreptul exploziva si i-a adus un bine meritat loc 7. Finala de latino 19-35 a adus un extraordinar loc 3 perechii Iepure Marius-Christine Kessler.

Iepure_Marius_Kessler_Christine, Academia de Dans Brasov Iepure_Marius_Kessler_Christine, Academia de Dans Brasov Iepure_Marius_Kessler_Christine, Academia de Dans Brasov


Deci, cea de-a 2 zi de concurs a adus finalistilor Robert si Andreea un muncit loc 7, lui Iuli si Ada locul 9-10 la 16-18 standard, iar pentru Marius si Christine locul 3 in finala iar semifinalistilor Csabi si Vali locul 12 la 19-35 sectiunea latino.

Iulian_Bratulescu-Matei_Andreea_Emilia, Academia de Dans Brasov Iulian_Bratulescu-Matei_Andreea_Emilia, Academia de Dans Brasov Iulian_Bratulescu-Matei_Andreea_Emilia, Academia de Dans Brasov

Ziua a doua a venit si cu durere, colegii nostri Cristian Hariga si Noemi Dragu de la Focsani fiind doar la doua x-uri distanta de semifinalele competitiei de Tineret Standard fapt care a dus la ratarea target-ului propus. Suntem siguri insa, ca la Campionatul National de sub 21 de ani Standard ce va avea loc la Bucuresti in doua saptamani isi vor lua revansa.

Multumirea noastra a fost cu atat mai mare cu cat si in cadrul Cupei Hermannstadt am avut multe perechi participante, rezultatele cele mai bune  fiind ale perechii finaliste Andrei David-Miruna Bejenaru -locul 3 la clasa D, categoria de varsta 16-18 sectiunea standard. Bravo.

Andrei David - Miruna Bejenaru, Academia de Dans Brasov Andrei David - Miruna Bejenaru, Academia de Dans Brasov Andrei David - Miruna Bejenaru, Academia de Dans Brasov

Toate aceste frumoase rezultate nu ar fi fost posibile fara munca, daruirea si de multe ori sacrificiile facute de voi in echipa cu antrenorii vostri, fara sa mai vorbim de sprijinul si increderea neconditionata a parintilor. Rabdarea, staruinta, antrenamentele si toate eforturile au dat roade. Munca echipei care a sustinut aceste rezultate, o echipa din care fac parte Giordano si Catia Vanone, Genny si Evgeny, Alex  si Lucy, atent coordonata de dl.Mircea Gavrila, echipa careia ii aducem multumirile noastre, este o activitate continua care duce la dezvoltarea si perfectionarea permanenta a fiecarui sportiv si a fiecarei perechi in parte.

Bravo dragii nostri! Suntem mandri de voi! Felicitari parintilor care va sustin!

Rezultatele obtinute de toti sportivii nostri sunt:

Campionatul National de Dans Sportiv
Junior 2 Standard (52 perechi participante)
    Locul 3        Vlad Ilea-Ioana Vrinceanu   
    Locul 8      Sebastian Mititelu-Diana Serb
    Locul 27    Dominick Valusescu-Raluca Popa

Junior 2 Latino
(56 perechi participante)
    Locul 37-39 Dominick Valusescu-Raluca Popa
    Locul 49-50 Sebastian Mititelu-Diana Serb
 
Youth Standard
(50 perechi participante)
    Locul 7        Robert Zsigmond-Andreea Pascu
    Locul 9-10    Iulian Bratulescu-Andreea Matei
    Locul 27        Mircea Oanes-Ana Maria Mititelu

Youth Latino

    Locul 38-39    Mircea Oanes-Ana Maria Mititelu

19-35 Standard (39 perechi participante)
    Locul 14    David Bartus-Andreea Ratiu
    Locul 16    Csabi Toth-Vali Dobrila

19-35 Latino
(44 perechi participante)
    Locul 3    Marius Iepure-Christine Kessler
    Locul 12    Csabi Toth-Vali Dobrila

Cupa Hermannstadt

D 16-35 La
Constantin Ilie, R. - Sanda Sinziana, B.
Fan Dance Brasov - Fantasy Sibiu        9
David Andrei Nicolae - Bejenaru Miruna Maria 16

D16-35 St
David Andrei Nicolae - Bejenaru Miruna Maria 3


E 16-35 La
Ioan Adrian, R. - Daniela Mirela, H. 15-16

E 16-35 St
Ioan Adrian, R. - Daniela Mirela, H. 17-19

Precompetitional 10-11

Voda Ovidiu - Stiuca Teodora Alexandra 5
Tudosa Mihai - Scinteie Nicoleta 15-16
Kovacs Stefan Valentin - Korodi Karola Kinga 17-18
Bobe Antonio Marian - Dumitroiu Alexandra 19-21
Alexandru Ioan, A. - Crina Cosmina, A. 19-21
Vlad Catalin Dumitru - Birsan Francesca Alesia 19-21

Precompetitional 12-15

Rotar Cristian - Roman Andra Maria 7-9
Raceanu Gabriel - Roman Denisa Ioana 7-9
Daniel Alexandru, M. - Florina Maria, O. 10
Pascariu Olimpiu Daniel - Plesa Teodora Maria 14
Simioan Alexandru - Botos Cristina 15-16

Precompetitional 16-35

Toderica Florin - Scutaru Andreea 3

Precompetitional 4-7
12
Andron Gabriel Ovidiu - Aghe

« Vezi toate noutatile

created by Antiq Design | www.antiq.ro