Noutati

Romania in primele 24 de perechi la UK Open Championships 2010 - luni, 01 februarie 2010

Romania in primele 24 de perechi la UK Open Championships 2010


In cadrul unuia din cele mai importante competitii din Dansul Sportiv, Romania a inregistrat un mare succes: pentru prima oara o pereche romaneasca a reusit calificarea in primele 24 de perechi ale lumii(locul 19): este vorba, binenteles, de campionii nostri nationali, Rares Cojoc si Katarzyna Kapral, care isi continua ascensiunea in topul mondial si confirma locul lor in ierarhia lumii.

    Dupa cum v-am spus deja, la inceputul acestei luni am participat la cel de-al doilea concurs al nostru in  Anglia, UK Open Chamionships, una dintre cele trei mari gale ale dansului sportiv. Am incercat marea cu degetul si iata ca rezultatele ne-au depasit si cele mai optimiste asteptari: am reusit calificarea in primele 84 de perechi. Toate eforturile noastre, dar mai ales ale antrenorului nostru, Mircea Gavrila, au dat  roade, rezultatul fiind cu atat mai meritoriu cu cat majoritatea perechilor isi stabilizeaza pozitia in primii 100 dupa participari indelungate. Aceasta reusita a fost intregita si de calificarea in primele 48 de perechi la concursul Rising Stars, considerat a fi o rampa de lansare pentru viitoarele perechi de top.

    Toate aceste succese ale perechilor romanesti, printre care notam si performanta perechii Paolo Campigotto si Emilia Oprea care au obtinut o minunata clasare in primele 48 de perechi, se datoreaza marilor antrenori Giordano Vanone si Catia Vanone, cei care au ridicat nivelul dansului sportiv romanesc la cel de acum.

Marius Hiruta - Andra Trasnea .. Academia de Dans
Federico di Toro - Genny Favero


    Giordano si Catia Vanone sunt unii dintre cei mai mari antrenori din lume, adevarati “dinozauri” ai acestui sport, perechile lor obtinand de-a lungul timpului 14 titluri de Campioni Europeni si Mondiali, cat si numeroase alte premii. Valoarea lor a fost confirmata si la UK Open Championships, unde, pe langa rezultatele foarte bune ale perechilor amintite mai sus, mai notam si minunata performanata a perechii Federico di Torro & Genny Favero, prieteni vechi ai clubului nostru, care s-au clasat pe a patra pozitie, intrecand campionii Rusiei, Marat Gimaev-Alina Basiouk. Tot Giordano si Catia sunt “vinovati” si de calificarea Campionilor Lituaniei, Donatas Vezelis & Lina Chatkeviciute, in semifinala aceluiasi concurs si de clasarea in primele 84 de perechi a vicecampionilor Estoniei, Szymon Kulis & Margarita Zvonova. Dar de departe cea mai mare realizare este clasarea pe locul 5 in concursul de profesonisti, a fostilor multiplii campioni mondiali de amatori, Domenico Soale si Gioia Cerasoli, care au dovedit marea lor clasa, facand un adevarat spectacol pe ringul de dans.
Alti castigatori sunt Alex Zampierollo si Elza Pole, castigatori ai concursului Rising Stars Latin dupa numai 6 luni de colaborare. Alex si Elza pregatesc, alaturi de doamna Ioana Mihalcea perechile clubului nostru la sectiunea latino. Cu asa antrenori succesul nu poate fi decat asigurat.

Ne bucuram ca facem parte din aceasta echipa minunata, Fan Dance Club, care ne ofera posibilitatea sa ne antrenam cu cei mai buni antrenori romani(Mircea Gavrila si Ioana Mihalcea) si straini(Catia Si Giordan Vanone etc) si care ne este mai mult decat o familie.

Catia Antonioli Vanone Catia Antonioli si Giordano Vanone Giordano Vanone

 

articol realizat de Andra Trasnea

« Vezi toate noutatile

created by Antiq Design | www.antiq.ro